navigation-background arrow-down-circle Reply Icon Show More Heart Delete Icon wiki-circle wiki-square wiki arrow-up-circle add-circle add-square add arrow-down arrow-left arrow-right arrow-up calendar-circle chat-bubble-2 chat-bubble check-circle check close contact-us credit-card drag menu email embed facebook-circle snapchat-circle facebook-square facebook faq-circle faq film gear google-circle google-square google history home instagram-circle instagram-square instagram linkedin-circle linkedin-square linkedin load monitor Video Player Play Icon person pinterest-circle pinterest-square pinterest play readlist remove-circle remove-square remove search share sign-out star trailer trash twitter-circle twitter-square twitter youtube-circle youtube-square youtube

Skills Competition

May 5, 2016
PRESENTED BY:
Plymouth Rock logoEvery year, the Boston Cannons host a variety of skills competitions in towns all across Massachusetts, Rhode Island, and New Hampshire. Winners of these competitions are invited to compete at our final home game for the ultimate bragging rights (and of course a few prizes).

For more information on how to get your youth town involved, please contact Griffin Kirkwood at gkirkwood@bostoncannons.com.

ALL 2017 SKILLS COMPETITION PHOTOS ARE AVAILABLE ON THE BOSTON CANNONS FACEBOOK PAGE. 



RHODE ISLAND YOUTH LACROSSE
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Finnegan O. (Island Lax) Kayla M. (Warwick Lax)
9 & 10  Joey L. (Providence YL) Isabel T. (East Bay Lax)
11 & 12 Ryan B. (Warwick Lax) Carolyn S. (Cumberland YL)
13 & 14 Cameron S. (Providence YL)       Rebecca M. (Portsmouth Lax)

SHARON SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Donovan C. Audrey W.
9 & 10  Zachary B.      Bailey G.
11 & 12 Ryan B. Abby S. 
13 & 14 Barry S.     

METHUEN SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under      Gabriel G.
9 & 10 John D.
11 & 12 Patrick D. Maggie K. 
13 & 14 Braedyn C.     

LONGMEADOW SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under      Jack S.
9 & 10 Alex L.
11 & 12 Domonic V.     
13 & 14 Zach L.

TYNGSBOROUGH SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Tristan L.        Abigail H.
9 & 10  Jake O. Jenna T.
11 & 12 Tyler M. Delaney S.
13 & 14 Colin R.    Courtney H.

CHARLESTOWN SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Will S.            Pilar G.
9 & 10  Eli F. Violet C.
11 & 12 Mikey F. Charlie J.
13 & 14 Tristan F. 

NORTHBORO/SOUTHBORO SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Nate C.         
9 & 10  Fritz J.     
11 & 12 Rafael K.
13 & 14 Lee J.   

CHELMSFORD SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Tyler M.         
9 & 10  Leom H.     
11 & 12 Jack W. Serra R.
13 & 14 Will W.    Sofia D.

MARLBORO/HUDSON SKILLS COMPETITION RESULTS:
Please contact your youth program director for full names.

Age Boys Girls
8 & Under       Zachary C.     
9 & 10  Lucas A.     
11 & 12 Patrick A.
13 & 14 Liam W.